Hamarosan költözik a Freeware blogom. Pontos időpontot még nem tudok, és mindenkit megnyugtatok, hogy semmiről nem fog lemaradni. Az oldal működését szeretném áttenni a https://tigrincs.hu címre, illetve azon belül is egy alcímre (feltehetőleg freeware.tigrincs.hu), itt minden korábbi írás megtalálható lesz. További infók itt >

SpeedFan 4.41

2010.08.04. 14:20

Nem is olyan rég, pár éve a PC-k olyanok voltak, mint egy hajszárító, vagy egy mikrosütő: bekapcsoltad, egyféleképp működtek, néha elromlottak. Manapság a számítógépeknek, az emberekhez hasonlóan „egészségi állapotuk” van, érzékenyebbek a melegre, túlhajtásra. Ennek megfelelően az odafigyelő használattal, törődéssel a gép életét alaposan meghosszabbíthatjuk. Van aki mestere a dolognak, fülre megállapítja a gép működési paramétereit, talán még a processzor áramfelvételét is tudja szemrevételezéssel. De ezügyben mégis jobb biztosra menni, főleg hogy az újabb gépek tálcán nyújtják a lehetőségét saját maguk diagnosztizálására, csupán egy alkalmas program kell az állapot figyelésére.

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy régebbi gépem. Akkoriban még nem ügyeltem ennyire a PC-m állapotára, nem is takarítottam. Egyszer csak kezdett a gép belassulni, amit tudott, már sokkal komótosabban végezte, sőt, néha minden ok nélkül újra is indult, nem kevés bosszankodásomara. Ráadásul a neten is nehéz volt utánanézni a dolognak, hiszen megterhelte a gépet, és minél jobban nyúztam, annál hajlamosabb volt spontán újraindulni. Aztán egyszercsak kiderült, a probléma oka az, hogy a gép rettentő poros belülről, a processzor hűtése már alig-alig működött. Szét kellett szednem a PC-t, ki kellett porszívóznom, a hűtéseket alaposan letakarítanom. Akkoriban egy praktikus program volt segítségemre, mely folyamatosan figyelte a gépet, és a túlmelegedés előtt mindig riasztott. Ilyenkor mindig lassítottam a tempón, hagytam hűlni a gépet. A program a Motherboard Monitor nevű kis eszköz volt, melynek fejlesztése 2004-ben sajnos abbamaradt. Szerencsére azért az örökséget két program is átvette, ezek közül az okosabbikat, a SpeedFant ismertetem.

szerintem: (4/5)
szerintetek: (0/5)

Szerző: Tigris

6 komment

 

Címkék: speedfan

Frissítés 2010. 08. 03.

2010.08.03. 13:48

Bár az előző maratoni frissítést nem tudom felülmúlni, mára is akadt újdonság bőven. Úgy látszik, a Calibre fejlesztése folyamatos, hiszen hétről héte jelenik meg újdonság belőle, ebből is látszik, hogy most pezsgés van e-book fronton. A hardver-turkálók örülni fognak a CrystalDiskInfonak, a Defragglernek töredezettség-mentesítőnek és a SIW rendszerdiagnosztikai programnak, hogy a hálózatunkat gyorsító DNS Jumperről ne is beszéljünk, amihez már kezd ennek az oldalnak és kommentezőknek is jelentősebb köze lenni, mint tesztereknek. Az új verzió már kevesebb gonddal működik, bár a frissítés gomb még mindig nem kapott feliratot – de maradjon valami legközelebbre is! Aki kellemesebbé szeretné tenni a gépe használatát, annak itt a friss Rainlendar. Az egyre jobb VLC médialejátszóban is eszközöltek pár javítást és igazítást, és a szintén megszokottá váló PicPick-verzióléptetés sem maradt el. Aki nem tudná, egy nagyon okos programról van szó, amivel képernyőképet menthetünk, távolságot mérhetünk az ablakokon, színek kódjait kaphatjuk meg, és bár tudásában nem veszi fel a versenyt a Photoshoppal, a beépített képszerkesztő egyszerűbb feladatokra remek. A PDF-nyomtató doPDF is frissült, a CD-DVD-író CDBurnerXP is, amivel akár a mai újdonság-adatot is kimenthetjük CD-re.

A mai ajánlatom az első blogon ismertetett grafikai segédprogram, a PicPick. Ha úgy veszem, ez adta a végső lökést, hogy elindítsam az oldalam, hiszen egy botrányosan kicsi, gyors és praktikus programról van szó, amit bár kezdenek a fizetősség felé csúsztatni, a mai napig ingyenes maradt. Talán nem árulok el vele nagy titkot, ha azt mondom, a képernyőmentéseket máig ezzel csinálom a blogra, de mivel weboldalakat is csinálok, sokszor jöttek jól az extra funkciói. A program két részből áll, egy szerkesztővel, ami az alap műveletekre képes, és a hasznos funkcióiból, melyeket az óra mellett a program ikonjára kattintva érünk el. Találhatunk itt képernyőmentést (teljes képernyős, ablakos, kijelölt méretű, vagy akár több oldalon át gördülő tartalom-mentést is), színminta-vételezőt, nagyítót, vonalzót, szögmérőt, hajszálkeresztet is, de rajzolhatunk is a képernyőre, hogy aztán elmenthessük. Nem fogja leváltani a kedvenc grafikus szerkesztőprogramunkat, viszont kiegészítőnek remek, hiszen a háttérben szerényen meghúzódva mindig készen áll, hogy segítségünkre legyen. A kezelőfelületét ráadásul magyarították, tehát a használatban ez sem akadály. Aki grafikával dolgozik, annak mindenképpen ajánlott.

Most pedig lássuk, mi a teljes mai kínálat:

  • Calibre 0.7.12
  • CDBurnerXP 4.3.7.2316
  • CrystalDiskInfo 3.7.0
  • Defraggler 1.21.209
  • doPDF 7.1.342
  • DNS Jumper 1.0.4
  • PicPick 2.3.3
  • Rainlendar 2.8 Build 92 Beta
  • SIW 2010-07-14a (System Information for Windows)
  • VLC Media Player 1.1.2
süti beállítások módosítása